Íme, a világ egyik legveszélyesebb szakmája: bemutatkoznak az állati járőrök!
Nem mindennapi hivatást választottak azok a férfiak, akik jaguárokkal, medvékkel, farkasokkal, és egyéb félelmetes ragadozókkal néznek szembe azért, hogy a vadonban dolgozó emberek életét megmentsék.
Az állati járőrök elhagyott, világvégi helyeken dolgozó embereket igyekeznek megvédeni halálos ragadozóktól és egyéb nagytestű, kiszámíthatatlan viselkedésű állatoktól. „Járom a világot, védem az embereket és az állatokat. Ez a munkám. A családom nemzedékek óta ezt teszi. Az első és legfontosabb feladatom, hogy élve juttassak haza mindenkit” – mondja Cory Valdes, akit legutóbb egy Amazonas-menti, külvilág elől elzárt fakitermelő telepre hívtak Peruba, melynek dolgozóit egy nagymacska tartotta rettegésben. Hamar kiderült, hogy a telep egy jaguár vadászterületén helyezkedik el, ahol senki nem volt biztonságban.
|
Peruban azonban törvényellenes csapdába ejteni vagy megölni a jaguárokat, ezért ilyen esetben inkább átköltöztetik a telepet egy biztonságosabb helyre. Ez azonban költséges lépés, így egyértelmű bizonyítékokra volt szükség, hogy a dolgozókat kimenekítsék a helyszínről. Corynak különféle csapdákat állítva, személyesen kellett meggyőződnie arról, hogy tényleg egy jaguár portyázik a környéken.
Közben kollégáját, Jason Lesmeistert Alaszkába hívták, hogy egy eldugott bányához tartozó tábor lakóit védje meg a veszélytől. A helyszínen dolgozók szerint minden éjjel egy medve kóborol a táborban. “Ha télvíz idején medvét látunk, az rossz ómen, a legtöbb medve ugyanis téli álmot alszik. Ha egy példány tavasz előtt ébred, biztos, hogy az éhség hajtja, és bármire képes a táplálékért. Itt, a táborban, az emberek lazacot szárítanak és tartósítanak, az erős szag pedig a könnyű zsákmány ígéretével csalogatja a medvét” – mondja Jason, akinek most az a feladata, hogy a medvét távol tartsa a tábortól és valahogy visszaküldje a vadonba. Állati járőrként nem sokan dolgoznak a világban, ők azonban akár hetekig figyelik egy-egy vadállat viselkedését, és furfanggal, leleményességgel, valamint lehetőség szerint „állatbarát” eszközök (légkürtök, hanggránátok, riasztópisztolyok) segítségével próbálják meggyőzni a betolakodókat arról, hogy helyesebb elkerülni az erdőkben dolgozó embereket. |
A világ egyik legveszélyesebb szakmáját most a NatGeo Wild műsorából is megismerheti. Az Állati járőrök sorozat Alaszkától kezdve a Bahamákon át egészen Costa Ricáig követi a járőrcsapatot, lencsevégre kapva a legizgalmasabb akciókat is.
Tudta Ön hogy…?
- A jaguárok rendkívül szigorúan őrzik a területüket. A hímek minden évben kialakítják vadászterületüket, mely akár 130 négyzetkilométeres is lehet. Bármit prédának tekintenek, ami erre a vidékre téved.
- Alaszka területén a becslések szerint 30.000 grizzly medve él. A hímek hatalmas, 700-1200 négyzetkilométeres territóriummal rendelkeznek, ami lehetővé teszi számukra, hogy nőstények sokaságával találkozzanak. A nőstények területe jóval kisebb – „mindössze” 180-200 négyzetkilométer –, lévén bocsaik miatt nem távolodhatnak el túlságosan otthonuktól.
- A farkasok általában kerülik az embereket, de Észak-Amerikában az elmúlt évtizedben két ember is az áldozatukká vált. 2005-ben Észak-Saskatchewanban egy diákkal, 2010-ben pedig Alaszkában egy tanárral végzett farkas.
- Az igazi lándzsakígyók évente több száz embert ölnek meg, többet, mint bármelyik másik kígyófaj Dél- és Észak-Amerikában.
- A közép-amerikai esőerdőben több halálos viperaféle is él. A mérgükről híres fajok közt megtaláljuk itt az igazi lándzsakígyót, az andoki lándzsakígyót, valamint az akár háromméteresre is megnövő néma csörgőkígyót.
Képekben:
További információk: natgeotv.com/hu/allati-jarorok
Forrás : Fox.com, Lontai Ildikó
- Inkább nem
- Talán
- Nem rossz
- Elmegy
- Jó
- Tetszik
Foxx.hu - Egyedi filmes pólók és egyéb ajándéktárgyak