Kik vagytok ti, istenek?
Színes, magyar fekete komédia.
Tartalom, rövid leírás:
Zsúfolt a várótér a Lurdy mozi előtt, de ez nem is csoda: Premier előtt-előtt van szerencsénk várni arra, hogy az elsők között láthassunk Magyarországon egy vadonatúj, ízig-vérig magyar filmet. Várakozásunk tárgya a már tavalyelőtti év során, az előkészítés fázisában is nagy port kavart Isteni műszak, Bodzsár Márk alkotása: Egyfajta keserű múltidézéssel átszőtt, de mégis fiktív fekete komédia.
Mellettem Mesi barátnőm épp lelkesen ecseteli, mennyire imádja az egyik főszereplőt, Rába Rolandot, bár főként a színházi megjelenései kapcsán – „Igaz, hogy nem kifejezett szépség, de a szerepeket elképesztően nyomja”. Egyet kell, hogy értsek a megelőlegezett bizalommal, én is extra kíváncsi voltam rá is, a sztorira is. Már a plakát is kellően figyelemfelkeltő – amikor elmentem előtte egy hűvös őszi reggelen még hetekkel ezelőtt, azt hittem rosszul látok, hogy magyar színészek néznek velem farkasszemet. Középen Rába Roland, akár egy hentesüzletben terpesztő mészáros, mellette a szintén zseniális Keresztes Tamás, mintha csak Mexikóból szabadult volna egy zsibvásáron vett szamurájkarddal… No de térjünk vissza a félbehagyott élménybeszámolóhoz.
Szuggesztív erejű képekkel indít a film, a már említett történelmi szállal – 1992-ben vagyunk, javában tombol a délszláv háború, s főhősünk, Milán (Ötvös András), a horvát-magyar származású fiatal, épp menyasszonyát hátrahagyva szökésben van Szarajevóból. Nem tudott egy katonát lelőni, békére vágyik… Magyarországon akadhat jövő, munka, talán még a jólétet jelképező pár doboz kóla is, egyszóval tele van reményekkel és várakozásokkal. Egy zöldségesnél kezdi a melót, ám sorsa megpecsételődik, amikor mentőutó fékez az almás ládák előtt. Benne ül Dr. Fék (Rába Roland), az „észt osztó” mentőorvos, aki saját elmondása szerint ennyi szakmában töltött év után már megtanulta, hogy kiért érdemes küzdeni és kiért nem. Hű társa a fő poénforrás, a folyton szerencsétlenkedő Kis Tamás (Keresztes Tamás), aki megjelenésével, öltözetével, hátrafésült hajával és a már említett kabala-szamurájkardjával már önmagában ütős figura. Hozzájuk társul be az ifjú Milán, aki korábban maga is szerzett már egészségügyi tapasztalatokat, de hamar fény derül arra is, hogy valójában itt miről van szó: Dr. Fék istent játszik és maga dönt a válságos állapotban a mentőben fekvő betegek sorsáról.
Képbe kerül még egy kínai étterem, jó pár baleset, a végkifejletben egy ásó és persze ott vannak Milán elnyújtott telefonbeszélgetései az otthon maradt és ápolónőként dolgozó kedvessel. S közöttük ott lebeg a sok-sok kimondatlan gondolat.
Milán, aki elszökött, mert nem tudott ölni, végül becsatlakozik a haláli kettőshöz, hiszen a válogatott eutanáziának természetesen anyagi vonzata is van… Hatalmas geg a szintén elsősorban színházi körökben ismert és elismert Zsótér Sándor temetkezési vállalkozóként való szerepeltetése. Kezén a hatalmas kereszt alakú fuksszal, szinte eltűnve koromfekete prémes kabátjában, negédes mosolyával igazi telitalálat, tökéletesen hozza a karaktert.
Nos, a sztori is kellően tökös és ami a legfőbb: Nagyon magyar, nagyon sötét tónusú és nagyon véres („itt a magyar Tarantino” – hallottam a jellemzést szintén a premier előtti vetítésen, mely úgy vélem nem is rossz jelző egy elsőfilmes rendezőnél).
A poénok időnként hatalmasat ütnek, de néhol egy pillanatnyi szünetet tartva elgondolkozunk a nagy hahotában: Voltaképpen tudunk mi ezen teljes szívből nevetni? Bár az elmúlást annyira konkrétan és kúlan kezeli a film, hogy nem is ezzel akadhat a fő probléma. Mert hiába az elidegenítés a múltba helyezéssel (s ezzel sikeresen elejét vette a film a támadásoknak, miszerint a jelen politikai-társadalmi helyzetére, avagy a jelenlegi mentősök szolgálatteljesítésére játszik rá), azért mégis akadhatnak szituációk, melyekben keservesen sírva röhögünk és sírunk-sajnálkozunk egyszerre.
|
Bár akadtak bőséggel ellenzői a filmnek, akik szerint kimondottan mentős-ellenes és a magyar egészségügy általános megítélését rontja (ld.: Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója még nyílt levelet is intézett a rendezőhöz), mégis fontos megemlíteni, hogy legalább a magyar filmet nem temetjük.
Akció: **** Kinek ajánljuk? Mindenkinek, aki bírja a fekete/groteszk humort és a kissé sötét tónusú filmes világot. És azoknak, akik szívesen látnának végre egy ütős új magyar nagyjátékfilmet. Szerző : Burkus Bettina Rendező: Bodzsár Márk Szereplők: |
Játékidő: 106 perc
Megjelenés: 2013.
Előzetes:
- Inkább nem
- Talán
- Nem rossz
- Elmegy
- Jó
- Tetszik
Foxx.hu - Egyedi filmes pólók és egyéb ajándéktárgyak